Parkinsona slimības simptomu mazināšana ar diētu

Parkinsona slimības simptomu mazināšana ar diētu

Eksperti iesaka izvairīties no olbaltumvielām bagātas pārtikas ēšanas vienlaikus ar zāļu lietošanu.

Olbaltumvielu uzņemšanas stratēģijas

Olbaltumvielu efekts neietekmē visus ar PD vienādi. Nevienam ar PD nevajadzētu izvairīties no olbaltumvielām kā risinājuma, jo ir svarīgi veidot un atjaunot audus, piemēram, muskuļus un kaulus. Amerikas Parkinsona slimības asociācija iesaka šādas stratēģijas:

 • Ēdiet lielāko daļu olbaltumvielu vēlāk dienas laikā. Tādā veidā levodopai ir lielākas izredzes labi darboties, kamēr esat visaktīvākā.
 • Vienmērīgi sadaliet ikdienas olbaltumvielu daudzumu starp ēdienreizēm un uzkodām. Tādā veidā, pat ja pastāv zināma konkurence, levodopas biopieejamība būs vienmērīga, jo plānots uzņemt proteīnu. Šī pieeja ir jāplāno ar klīnicista, piemēram, reģistrēta dietologa, palīdzību.

Parkinsona slimības simptomu mazināšana ar diētu

Šajā rakstā diēta attiecas uz konkrētas personas pārtikas izvēli un to, ko viņš patērē ikdienā. Uzturēt svaru var būt vieglāk nekā atgūt to PD. Galvenais ir līdzsvarot degvielas patēriņu, enerģijas patēriņu un medikamentus. Dažas iespējamās blakusparādības.

 • Slikta dūša. Levodopa var izraisīt sliktu dūšu, tāpēc tās lietošana kopā ar pārtiku var palīdzēt; ogļhidrāti ir laba izvēle. Piemēri ir pilngraudu krekeri, dārzeņu vai augļu šķēles vai makaroni. Informējiet savu veselības aprūpes sniedzēju, kad slikta dūša kļūst par problēmu.
 • Aizcietējums. Šķiedrām un ūdenim jābūt PD diētas pamatelementiem. Šķiedru saturoši pārtikas produkti ir auzu pārslas, žāvētas plūmes, tumši zaļi un lapu dārzeņi un pupiņas.
 • Disfāgija. Vēlāk slimības laikā aizrīšanās risks ir saistīts ar apgrūtinātu rīšanu. Ja tas notiek, jākonsultējas ar savu veselības aprūpes komandu. Viņi var ieteikt mazākas, mīkstākas, kalorijām bagātākas maltītes, kā arī nosūtījumu pie logopēda.
 • Anoreksija. Daudzu iemeslu dēļ apetīte izzūd, progresējot PD. Ēdiens var smaržot vai garšot savādāk. Izsalkuma un ēšanas intereses uzlabošana ir atkarīga no jūsu personīgajiem apstākļiem un vēlmēm. Lūdziet palīdzību uzticamam klīnicistam un meklējiet uzticamu informāciju no PD grupām, piemēram, Parkinsona fonda.

Uztura ieteikumi tiem, kam ir PD, parasti ir tādi paši kā visiem pieaugušajiem. Levodopa ir izplatīts medikaments, ko lieto PD, lai palīdzētu uzlabot kustību un funkciju, taču tai ir mijiedarbība, kas ietekmē olbaltumvielu pārtikas izvēli. Risinājumi ietver olbaltumvielu uzņemšanas laiku ar regulāriem intervāliem vai olbaltumvielu ēšanu mazāk aktīvā laikā. Ja rodas tādi simptomi kā slikta dūša, slikta apetīte un aizcietējums, kopā ar savu veselības aprūpes komandu ir jāizstrādā individuālas uztura stratēģijas.

Alkohola lietošanas traucējumi (AUD) ir atkarība no alkohola, ko raksturo tieksme un nespēja kontrolēt dzeršanu. AUD bieži tiek ignorēts gados vecākiem pieaugušajiem vai sajaukts ar citiem apstākļiem.

Galvenās līdzņemšanas iespējas:

 • Alkohola lietošanas traucējumi (AUD) tiek ignorēti gados vecākiem pieaugušajiem vai sajaukti ar citiem apstākļiem. Lai noteiktu AUD, īpaši jāņem vērā personas veselības vēsture un dzīves apstākļi.
 • Alkohola lietošana cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, pēdējo divu desmitgažu laikā ir pieaudzis, un tas ir saistīts ar nelabvēlīgiem veselības notikumiem.
 • https://alkotox-official.top/lv/ Ņemot vērā to, ka pēdējie mazuļu uzplaukuma gadījumi tuvojas 65 gadu vecumam, kas līdz 2030. gadam ir vairāk nekā 71 miljons senioru, pareiza AUD pārbaude un identificēšana kļūs arvien svarīgāka.
 • AUD ārstēšana vēlāk dzīvē ir tikpat veiksmīga kā jaunākiem cilvēkiem.

Problēmas definēšana

Uztura pamatnostādnēs amerikāņiem 2020.–2025. gadam teikts, ka mērena alkohola lietošana pieaugušajiem no 60 gadu vecuma ir:

Mazāk nekā viens dzēriens sievietēm dienā.

Mazāk nekā divi dzērieni vīriešiem dienā.

Dzēriens ir 12 unces alus, 5 unces vīna glāze vai 1,5 unces dzēriena.

Riska dzeršana

Lietojot vairāk nekā dienā ieteikto alkohola daudzumu, kas palielina problēmu un komplikāciju iespējamību.

Pārmērīga dzeršana

Divu stundu laikā patērē vairāk nekā četrus un piecus dzērienus attiecīgi sievietēm un vīriešiem. Notiek 20% dzērāju vecumā no 60 līdz 64 gadiem un 11% no tiem, kas vecāki par 65 gadiem.

Problēma ar dzeršanu

Alkohola lietošanas dēļ rodas nelabvēlīgas personiskas, profesionālas un/vai sociālas sekas.

Alkohola atkarība vai AUD

Hroniska slimība, ko raksturo intoksikācijas un abstinences periodi, neskatoties uz sekām. Ietekmē līdz 22% vecāka gadagājuma cilvēku veselības aprūpes iestādēs.

AUD likmes gados vecākiem cilvēkiem ir zemākas nekā jaunākiem pieaugušajiem. Tomēr smagas dzeršanas blakusparādības ir šādas:

 • Dezorientācija
 • Svara izmaiņas
 • Urīnpūšļa problēmas

Tos bieži vaino līdzās pastāvošās problēmas, piemēram, atmiņas zudums, diabēts vai medikamenti. Tādējādi galvenā alkohola problēma netiek atklāta, un vecāka gadagājuma cilvēki par to netiek ziņots.

Septiņi spriedzes uz vecāka gadagājuma cilvēku ķermeni

1. Jo vecāki esam, jo ​​organismam grūtāk pārstrādāt un izvadīt alkoholu. Ar vecumu organismā ir mazāks ūdens daudzums un vielmaiņa ir mazāk efektīva. Tāpēc alkohols sistēmā paliek ilgāk. Tas apliek aknas. Alkohola sajaukšana ar recepšu zālēm var būt bīstama. Daudzas zāles pret saaukstēšanos, ko pārdod bez receptes, satur alkoholu.

2. Vecāki dzērāji var piedzīvot intoksikāciju ātrāk, novēloti vai ar lielāku intensitāti nekā viņu jaunākie kolēģi atkarībā no viņu veselības stāvokļa un medikamentiem. Jebkurš no šiem scenārijiem palielina negadījumu vai ievainojumu risku, jo īpaši kritiena dēļ.

3. Alkohols var paaugstināt vai pazemināt cukura līmeni asinīs atkarībā no dzēriena sastāvdaļām. Tas var būt nopietni tiem, kam ir nediagnosticēts vai slikti kontrolēts diabēts. Papildu uzturvērtības apsvērums ir tāds, ka alkohols nodrošina “tukšas” vai zemas kvalitātes kalorijas tiem, kuriem ir problēmas ar svaru.

4. Alkohola lietošana izraisa palielinātu ūdens zudumu urinējot. Šis diurētiskais efekts izraisa urinēšanas biežumu un dehidratāciju, izraisot problēmas gados vecākiem pieaugušajiem (īpaši tiem, kam ir sirds vai nieru mazspēja), piemēram:

 • Elektrolītu līdzsvara traucējumi
 • Zems asinsspiediens
 • Kritieni

5. Spēcīga alkohola lietošana pasliktina spriešanas spējas un lēmumu pieņemšanu. Ir zināms, ka nepārtraukta, ilgstoša dzeršana izraisa demenci.

6. Alkohola pārmērīga lietošana negatīvi ietekmē nervu šūnas, kas koordinē mūsu kustības. Nekontrolējama trīce, ko sauc par trīci, var attīstīties galvā, rokās un rokās. Staigāšana un, protams, jebkura transportlīdzekļa vadīšana kļūst nedroša.

Kritieni ir galvenais invaliditātes un nāves cēlonis gados vecākiem cilvēkiem.

7. Laika gaitā alkohols var izmainīt kuņģa-zarnu trakta gļotādu, ierobežojot tā spēju uzņemt barības vielas. Cilvēkiem ar AUD var attīstīties hroniskas slimības, piemēram, kuņģa asiņošana un anēmija.

Riska laiki

Tālāk ir norādīti augstāka riska periodi vēlāk dzīvē, lai attīstītu AUD.

Pensijā – piedāvā vairāk laika dzert un, atkarībā no sociālā stāvokļa, lielāku piekļuvi alkoholam. Lielāks brīvais laiks var izraisīt arī garlaicību un depresiju, kas ir saistītas ar dzeršanas problēmām vecāka gadagājuma vecumā.

Jāatzīmē, ka Baby Boomers sasniedz pensijas vecumu. Šī grupa uzauga 1960. un 1970. gadu kontrkultūrā, kad dzeršanas vecums uz kādu laiku tika pazemināts līdz 18 gadiem un atslāba uztvere par narkotiku un alkohola lietošanu.

Zaudējums – iespēja nomirt laulātajam vai citam mīļotajam pieaug līdz ar vecumu. Cilvēki dzer vairāk, kad cieš sēru .

Savainojumi un nespēki — novecojot , palielinās iespēja gūt ievainojumus , īpaši kritienu rezultātā.

Izmaiņas finansiālajos apstākļos – zaudējumi ieguldījumos vai citi paredzamie ienākumi laika gaitā.

Mainīta dzīves situācija – pārcelšanās vai bērnu aiziešana no mājām (piemēram, “tukšas ligzdas sindroms”).

Ģimenes lomu maiņa – kļūt par mīļotā cilvēka aprūpētāju vai aizbildni vai kļūt atkarīgam.

Brīdinājuma zīmes

Ja pastāv līdzās viens vai vairāki no iepriekš minētajiem pārejas periodiem, jebkurai no tālāk norādītajām fiziskajām vai emocionālajām pazīmēm vajadzētu izraisīt medicīnisku novērtējumu un skrīningu AUD noteikšanai.

Garastāvokļa nestabilitāte (aizkaitināmība, depresija, trauksme) Atmiņas vai koncentrēšanās traucējumi Novērojamas izmaiņas miega modeļos
Apjukums vai dezorientācija Izmaiņas ēšanas paradumos Svara zudums un muskuļu iztukšošanās
Bieži kritieni Slikta higiēna un nolaidība pret sevi Impotence
Dienas miegainība vai šķietama sedācija Atteikšanās no draugiem un ierastās aktivitātes Neizskaidrojamas sūdzības par hroniskām sāpēm

Skrīnings

Klīnicists apkopos informāciju, tostarp informāciju par jūsu patērētā alkohola daudzumu un cik bieži, vai tie ir progresējuši un vai esat cietis no dzeršanas kaitīgiem vai nevēlamiem rezultātiem. Tālāk ir norādīti apstiprināti rīki, ko izmanto, lai pārbaudītu gados vecākus pieaugušos attiecībā uz AUD:

 • CAGE anketa.
 • Mičiganas alkoholisma skrīninga tests – geriatriskā un īsā versija (MAST-G vai SMAST-G).
 • Alkohola lietošanas traucējumu identifikācijas tests (AUDIT vai AUDIT-C).
 • Komorbiditātes un alkohola riska novērtēšanas rīks (CARET).

Padomi ārstēšanai

Jautājiet savam veselības aprūpes sniedzējam vai terapeitam informāciju par alkohola ārstēšanas centru , kas piedāvā programmas, kas vērstas uz vecāku pieaugušo atveseļošanos.

Apmeklējiet vietējo atveseļošanās sanāksmi vai apmeklējiet anonīmo alkoholiķu grupu .

Sazinieties ar SAMHSA uzticības tālruni 1-800-662-HELP (4357).

AUD problēma ne tikai pastāv vecāka gadagājuma cilvēku vidū, bet arī sagaidāms, ka tā pieaugs līdztekus tai. Alkohols ir grūtāks nobriedušam ķermenim un sarežģīs daudzus apstākļus. AUD fiziskās pazīmes, kas rodas vēlāk dzīvē un bieži pārejas periodos, bieži tiek attiecinātas uz citām problēmām. Skrīnings par problēmu dzeršanu vai AUD ir pieejams ar medicīnas vai uzvedības veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem. Pielāgotas ārstēšanas programmas padara atveseļošanos veiksmīgu gados vecākiem pieaugušajiem.

Ar vecumu jūsu ķermenim ir dažādas vielmaiņas vajadzības. Metabolisms ir process, kurā jūsu ķermenis pārvērš pārtiku izmantojamā enerģijā. Tas ietver izmaiņas jūsu muskuļu šūnās, kas miera stāvoklī sadedzina vairāk degvielas nekā jūsu tauku šūnas. Ar vecumu vielmaiņas process palēninās daļēji muskuļu masas zuduma dēļ. Piemēram, četrgalvu vai augšstilbu muskuļu izmērs vecumā no 20 līdz 80 gadiem samazinās līdz pat 40%.

Galvenās līdzņemšanas iespējas:

 • Metabolisms palēninās vēlākā dzīvē, palielinot svara pieauguma risku.
 • Aptaukošanās ir izplatīta gados vecāku cilvēku vidū un saistīta ar nozīmīgām veselības problēmām.
 • Mācīšanās, kādus pārtikas veidus ierobežot, var palīdzēt sasniegt un uzturēt veselīgu svaru.
 • Piesātinātie tauki, rafinēti cukuri un pārstrādāti pārtikas produkti ir to produktu saraksta augšgalā, no kuriem jāizvairās.

Fiziskās aktivitātes samazināšanās arī veicina vielmaiņas ātruma samazināšanos gados vecākiem pieaugušajiem.

Contents